Harmonogram wycofywania standardowych kas fiskalnych na rzecz kas fiskalnych online jest już znany.
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i sprzedaż dokumentujesz właśnie paragonami fiskalnymi, zapoznaj się z planowanymi zmianami. Podpowiadamy też, jaką kasę fiskalną kupić z myślą o prowadzonej firmie.
Zmiana przepisów – by uszczelnić system podatkowy
Ministerstwo Finansów już od pewnego czasu pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Efektem są wdrażane zmiany, do których muszą dostosować się przedsiębiorcy. Dotyczą one również zastąpienia dotychczas używanych kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii na kasy fiskalne online. Stosowanie nowoczesnych urządzeń ma ograniczyć występowanie szarej strefy oraz uprościć kontrole – dzięki przekazywaniu informacji o przeprowadzonych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas wszelkie nieprawidłowości będą wyłapywane natychmiast.
Jak działają kasy fiskalne online? Zgodnie z art. 111a ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach łączą się one za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej ze wspomnianym Centralnym Repozytorium Kas i umożliwiają przesyłanie danych w sposób bezpośredni, ciągły i zautomatyzowany. Pozyskane w ten sposób dane są udostępniane m.in. ministrowi ds. finansów publicznych, naczelnikom urzędów skarbowych i naczelnikom urzędów celno-skarbowych.
Pierwotnie z kas fiskalnych online przedsiębiorcy mieli korzystać od początku 2018 r. W praktyce jednak Ministerstwo Finansów wdrożyło długi okres przejściowy – pierwsza grupa przedsiębiorców z tych urządzeń korzysta dopiero od stycznia 2020 r.
Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online
Część przedsiębiorców już korzysta z nowych kas fiskalnych online. Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą, 1 stycznia 2020 r. transakcje właśnie przy zastosowaniu kas fiskalnych online rejestrują przedsiębiorcy:
l świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
l sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy i gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Kolejne grupy przedsiębiorców będą miały obowiązek korzystać z kas fiskalnych online już od 1 lipca 2020 r. (w związku z Pandemią zmienione na 1 stycznia 2021). Będą to firmy zajmujące się:
l świadczeniem usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym również sezonowo) oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
l sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Zgodnie z opracowanym harmonogramem najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. ( w związku z pandemią zmienione na 31 czerwca 2021) kasy fiskalne starego typu mogą stosować przedsiębiorcy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze i związane z działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Obowiązek wymiany urządzeń obejmie również podmioty oferujące usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Ulga na zakup kasy fiskalnej online
Nowa kasa fiskalna oznacza wydatek i dlatego Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom ulgę na zakup nowego urządzenia. Refundacja jest przeznaczona zarówno dla tych firm, które mają ustawowy obowiązek korzystać z kas fiskalnych online, jak i tych, które zdecydowały się na to rozwiązanie dobrowolnie. Pierwsza grupa przedsiębiorców musi jednak w zakreślonym przepisami terminie rozpocząć korzystanie z kasy fiskalnej online.
Do uzyskania refundacji potrzebna będzie faktura VAT wystawiona przez sprzedawcę urządzenia. Wysokość ulgi wynosi 90 proc. ceny zakupu kasy, przy czym nie może to być więcej niż 700 zł.
Kasy fiskalne online – o czym pamiętać?
Kasy fiskalne starego typu, czyli z papierowym i elektronicznym zapisem kopii, będą systematycznie wycofywane z rynku – tych urządzeń nie będzie można zakupić odpowiednio po 31 grudnia 2019 r. i po 31 grudnia 2022 r. Mimo że nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli korzystać z nowych kas od 1 stycznia 2023 r., to taką możliwość warto rozważyć. Dlaczego? Choćby ze względu na zmiany w zakresie wystawiania faktur do paragonu.
Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca może wystawić fakturę do paragonu wyłącznie wówczas, gdy na paragonie zamieszczony został numer NIP nabywcy. Większość kas fiskalnych starego typu nie posiada takiej funkcji. Wymiana kasy fiskalnej z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii na kasę fiskalną online pozwala zwiększyć konkurencyjność.
Jak wybrać kasę fiskalną online?
Producenci kas fiskalnych online proponują różne modele urządzeń. W sprzedaży są zarówno kasy fiskalne online stacjonarne (np. Farex Pro 600), jak i mobilne (np. FAREX Pro 300), ze specyfikacją których można zapoznać się tutaj: https://netvet.pl/kasy-fiskalne/. Te drugie przydadzą się przedsiębiorcom, którzy świadczą usługi bezpośrednio w miejscu zamieszkania klienta (np. fryzjerki, kosmetyczki). Dzięki możliwości skorzystania z refundacji przy wyborze kasy fiskalnej cena ma mniejsze znaczenie – istotniejsze są funkcje, a przede wszystkim:
l pojemność bazy PLU, czyli maksymalna liczba kodów identyfikujących towary lub usługi oferowane przez przedsiębiorcę,
l sposoby podłączenia urządzenia do internetu,
l możliwość podłączenia skanera kodów kreskowych.
Przedsiębiorcy, których obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej oraz właściciele firm, którzy chcieliby korzystać z urządzeń nowego typu, nie muszą samodzielnie wybierać kasy fiskalnej – mogą zdać się na specjalistów. Zapraszamy do telefonicznego lub mailowego kontaktu z naszymi przedstawicielami, a chętnie pomożemy w wyborze kasy fiskalnej online, uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej.