Do 90% ulgi na zakup kasy fiskalnej, zobacz dla kogo?

Wraz z nowym rokiem w wielu branżach nastąpi prawdziwa rewolucja w zakresie rejestrowania sprzedaż produktów za pomocą kas fiskalnych on-line. Co warto o tym wiedzieć? Jaką kasę on-line wybrać? Jak uzyskać zwrot za jej zakup?

Ulga na kasy fiskalne

Wraz z początkiem kapitalizmu zmienił się handel detaliczny w Polsce. Już w 1993 roku pojawiły się pierwsze kasy fiskalne, które jednak były używane w niewielu miejscach. Przez kolejne lata zaczęło ich przybywać, debiutując w coraz większej ilości obszarów, niezależnie czy mowa o sprzedaży produktów, czy usług. Ten obowiązek wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie dla większości przedsiębiorców posiadanie kasy fiskalnej to obowiązek. Tym bardziej warto dowiedzieć się wszystkiego, co ważne o nowych regulacjach.

UDOSTĘPNIJ
Potrzebujesz porady specjalisty? Zadzwoń do nas 801 003 373 lub napisz

Nowe przepisy - co zmieniają?

Stosowne przepisy zostały opublikowane w marcu 2019 roku, zmieniając dwie ustawy: o podatku od towarów i usług oraz Prawo o miarach. Najważniejsze zapisy w wymienionych dokumentach nakładają na określoną grupę przedsiębiorców obowiązek rejestrowania transakcji za pośrednictwem kas fiskalnych on-line. W zamierzeniu zmiany te miały nastąpić wcześniej – już 30 czerwca 2020 r. oraz 31 grudnia 2020 r. (zależnie od branży), lecz sytuacja epidemiczna w kraju zweryfikowała te plany. Terminy zostały przesunięte na 2021 rok. Więcej o terminach przeczytamy w artykule znajdującym się pod adresem https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/.

Kasy online – w jakich branżach są już obecne?

Aktualnie przedsiębiorcy używają jednej z trzech rodzajów kas. Najstarsze z nich to kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii. Jak nazwa wskazuje, paragon zapisywany jest na rolce papieru. Podczas transakcji jedna kopia trafia do klienta, druga do sprzedawcy. 

Nowsze są kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii. Tutaj kopia zostaje zapisana nie na papierze, lecz na nośniku danych (może to być karta SD). Najnowsze zaś są (opisywane w artykule) kasy fiskalne online, które w sposób bezpośredni, ciągły i zautomatyzowany przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas. I to właśnie one mają być coraz powszechniej wdrażane do różnych obszarów biznesowych. 

Działają już w niektórych z nich – w punktach oferujących benzynę silnikową, olej napędowy czy gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. Są też obecne w firmach zajmujących się naprawą pojazdów silnikowych oraz motorowerów. Choć pandemia koronawirusa zmieniła harmonogram ich wdrażania w wielu innych miejscach, to pewne jest, że od 1 stycznia 2021 roku kasa fiskalna on-line będzie obowiązkowa dla niektórych przedsiębiorców. Z jednej strony dotyczy to przedsiębiorców zajmujących się usługami związanymi z żywieniem i krótkoterminowym zakwaterowaniem, z drugiej – sprzedających węgiel, brykiet i tego typu paliwa stałe wytwarzane z węgla (węgla brunatnego, koksu i półkoksu). Od lipca 2021 roku ten obowiązek rozszerzy się na wiele innych branż. Jakich? O tym wszystkim w artykule, który znajdujemy pod adresem https://netvet.pl/kto-i-kiedy-musi-kupic-kase-fiskalna/.

Jak uzyskać zwrot za zakup kasy fiskalnej online?

Zdecydowanie warto skorzystać ze zwrotu, bo ulga na zakup kasy wynosi aż 90% jej ceny, nie więcej jednak niż 700 zł. Zwrot dotyczy firm objętych obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, które rozpoczęły obsługę transakcji za pomocą kas fiskalnych online. Odnosi się też do podmiotów, na jakich nie spoczywa obowiązek ewidencjonowania sprzedaży i nigdy wcześniej nie używały do tego celu kas fiskalnych. Chcą jednak zacząć to robić, korzystając z kasy online.

Ulga przysługuje przedsiębiorcom rozliczają podatek VAT, ale też tym, którzy są z tego obowiązku zwolnieni. Dotyczy również podmiotów wykonujących wyłącznie czynności niepodlegające opodatkowaniu i ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej (tzw. bierni podatnicy VAT). Zależnie od tego, jak jest nasz status podatnika VAT, zwrot możemy rozliczyć w stosownej deklaracji VAT (dotyczy to czynnych podatników VAT) lub składając wniosek do urzędu skarbowego (bierni podatnicy VAT). 

Możemy być pewni, że w krótszej i dłuższej perspektywie opisywane zmiany obejmą praktycznie każdego przedsiębiorcę, warto więc wiedzieć, gdzie zakupić kasę online i jak uzyskać zwrot. Polecamy ofertę najlepszych urządzeń tego typu: https://netvet.pl/kasy-fiskalne/. Specjaliści z Netvet nie tylko dobiorą idealną kasę do potrzeb naszego biznesu, ale pomogą też uzyskać zwrot